Forum Zgromadzenie Córek Bożej Miłości Strona Główna Zgromadzenie Córek Bożej Miłości

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

wiara

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zgromadzenie Córek Bożej Miłości Strona Główna -> wierzę...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cbm
AdministratorDołączył: 07 Lut 2006
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:37, 21 Lut 2006    Temat postu: wiara

Czy wiara to tylko przyjęcie Bożej prawdy?
Wiara jest odpowiedzią człowieka na Bożą prawdę i Bożą miłość. Starsi pamiętają definicję: wierzyć, to znaczy uznawać za prawdę to, co Bóg objawił, a Kościół do wierzenia podaje. A jednak wiara to jest nie tylko przyjęcie Bożej prawdy, ale także zaufanie wobec Pana Boga. Chodzi nie tylko o wiarę w Boga, ale o wiarę Bogu i zawierzenie siebie Bogu. Spotykamy ludzi, którzy mówią: „jestem niewierzący” a inni twierdzą: „jestem wierzący, ale nie praktykujący”. Socjologowie rozróżniają ludzi słabo wierzących, ludzi wierzących i głęboko wierzących.

Rodzi się często pytanie: co robić w obecnym świecie pełnym niewiary, aby swojej wiary nie utracić? Co robić, aby wiara znajdowała odbicie w życiu? Co robić, żeby wiarą dzielić się z innymi? Nieraz rodzice boleją nad tym, że ich własne dzieci twierdzą: „jesteśmy niewierzącymi” albo „wierzymy, ale już nie praktykujemy”.

Czym jest wiara? Jest łaską i jest postawą człowieka.

Wiara jest łaską, darem Boga. To Duch Święty uzdalnia nas do przyjęcia prawdy objawionej przez Boga. To Duch Święty uzdalnia nas do tego, że rozumem i wolą staramy się przylgnąć do tego, co Bóg nam objawił. Pan Jezus w rozmowie ze
św. Piotrem mówił: „nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie” (Mt 16, 17). Wiara jest łaską, trzeba o nią się modlić i za nią dziękować.

Ale jednocześnie wiara jest postawą człowieka. Jest to postawa rozumu, postawa woli i są to czyny człowieka. Wierzymy w Boga i wierzymy Bogu. Wierzymy w Boga, który nam się objawił jako Bóg jedyny w Trójcy — Ojciec, Syn i Duch Święty. Wierzymy Bogu, to znaczy uznajemy za prawdę to, co Bóg objawił, ale także w pełni Bogu ufamy. Wiara jest aktem świadomym i wolnym, który odpowiada godności człowieka. Człowiek, jak kiedyś powiedział Ojciec Święty w czasie jednej z pielgrzymek do Ojczyzny, może powiedzieć Bogu „nie”. Może Boga wykluczyć ze swojego życia. Może żyć tak, jakby Boga nie było. Może powiedzieć: „Bóg nie istnieje”.

Wiara jest aktem indywidualnym, wciąż odnawianym, i jest postawą, która wyraża się w codziennym życiu. Znane jest powiedzenie: „Jeśli nie będziesz czynił, jak wierzysz, zacznij wierzyć, jak czynisz”. Jeżeli człowiek nie stara się postępować według wiary, wtedy zaczyna swoje grzeszne życie usprawiedliwiać i to usprawiedliwianie może prowadzić aż do niewiary.

Wiara jest zawsze aktem eklezjalnym. Wierzymy w Kościele. Wiara Kościoła poprzedza i karmi naszą wiarę. Kościół jest Matką wszystkich wierzących. Św. Cyprian powiedział: „Nie może mieć Boga za Ojca, kto nie ma Kościoła za Matkę”. Wierzymy w to, co jest objawione w Bożym słowie, spisanym i przekazanym, a co Kościół, a szczególnie urząd nauczycielski Kościoła, podaje nam do wierzenia jako objawione przez Boga. Trzeba powiedzieć, że wiara jest rzeczywistością żywą. Ciągle jesteśmy wezwani przez Boga i uzdolnieni, aby wiara wzrastała. Dojrzewanie w życiu wewnętrznym to jest wzrost wiary, który jest łaską i zadaniem wypełnianym dzień po dniu. Wiara wzrasta, gdy się modlimy. Modlę się, ponieważ wierzę, wierzę, ponieważ się modlę.

Wiara wzrasta przez kontakt z Bożym słowem. Wierzę, więc czytam Boże słowo. Rozważam Boże słowo, przez to coraz bardziej wierzę. To samo dotyczy spowiedzi, Komunii św. Wierzę, więc się spowiadam, a oczyszczając się w Krwi Chrystusa z grzechów, coraz bardziej wierzę. To się odnosi do Komunii św. i do każdego czynu. Warto zwrócić uwagę na to, że wiara, jeśli jest coraz głębsza, wyraża się w trosce o wiarę innych. Wierzę, dlatego chcę, by inni wierzyli. Ojciec Święty pisze w Encyklice Redemptoris et missio: „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana”. Pan Jezus powiedział tak: „Kto wierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony” (Mk 16, 16). Wiara jest konieczna do zbawienia. Tylko Pan Bóg wie, jaka jest wiara człowieka.

Być może jest tak, że ktoś, kto twierdzi: „nie wierzę”, jednak gdzieś na dnie duszy ma jakieś ziarenka wiary. Ktoś może uwierzyć dopiero pod koniec życia. Są ludzie, którzy odzyskują i pogłębiają wiarę w trudnych sytuacjach, w cierpieniu, w opuszczeniu. Największym grzechem przeciwko wierze jest niewiara, świadome, dobrowolne odrzucenie Boga, Jego istnienia czy tego, że Bóg objawia prawdę, że do Boga wrócimy i że Pan Bóg nas osądza.

Wierze grozi między innymi subiektywizm. Jeśli ktoś mówi, że wierzy, ale nie praktykuje, jest niekonsekwentny, ponieważ wiara bez uczynków jest martwa, jak pisze św. Jakub (por. Jk 2, 20), a często jest tak, że ludzie mówią: „wierzę w te prawdy, w tamte nie wierzę. To przyjmuję, co Kościół głosi, a tamtego nie przyjmuję. Ja mam swoją wiarę”. W tym może się zawierać niewiedza, ale może się też wyrażać pycha człowieka. Jeśli wierzę w Boga i Bogu, to znaczy, że wiem, iż Pan Bóg nie może się omylić i okłamać. Jeśli jest napisane, że Chrystus Syn Boży tak powiedział, nie mogę powiedzieć, że Chrystus nie miał racji albo że się pomylił, bo byłoby to zaprzeczenie samej istocie Boga.

„Chociaż wybrani w niebie widzą twarzą w twarz Boga i są zupełnie szczęśliwi, absolutnie — jednak ich poznanie Boga nie jest równe, dał mi to Bóg poznać. To głębsze poznanie zapoczątkowuje się tu na ziemi miarą łaski, ale i w dużej mierze zależy od naszej wierności tej łasce” (Dz, 771).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ania
Dołączył: 21 Lut 2006
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią 1:16, 24 Lut 2006    Temat postu:

,,Wiara to pewność bez dowodów,,[/u]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zakochany_Skarbuś
Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Chorzów

PostWysłany: Czw 18:16, 09 Mar 2006    Temat postu:

Wiara...może być różna zależnie od tego jaka ona jest i czy jest Ona w Boga, jednak w każdej z Nich jest taka postawa człowieka, w której człowiek daje o Niej świadectwo!...Każdy człowiek kiedy w coś wierzy, żyje dla tego i jest szczęśliwy! Wiara w Boga jest czymś na prawdę pięknym...Smile ;*

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
fiona:)
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: olkusz

PostWysłany: Sob 15:28, 11 Mar 2006    Temat postu:

to prawda że wiara w Boga jest czymś pięknym.... najpiękniejsze jest to, jak ktoś potrafi sam odszukać Boga i GO pokochać ,uwierzyć ze jest blisko i że daje nam szczeście. Dzieki Niemu odnajdujemy sens życia, On daje nam nadzieje, siłe i wiare bysmy mogli zyc w zgodzie, w dobrych stosunkach z Nim i innymi ludzmi a także z samymi sobą... SmileSmile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
cbm
AdministratorDołączył: 07 Lut 2006
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:18, 01 Kwi 2006    Temat postu: wiara

Rozmowa z PanemWitaj Panie
Zobacz
Spójrz na mnie
Nie odwracaj się
Widzisz
Jak potrzebuje Twego wsparcia
Przytulenia do Twego serca
Nie odchodź
Nawet wtedy gdy widzisz
Że ja się oddalam
Chwyć mnie za rękę
I nie puszczaj
Panie wołam
Zmiłuj się
Jestem tylko grzesznym dzieckiem
Przyjacielem grzechu
A ty źródłem odnowy
Dlatego w zwątpienia czas
Panie przyjdź
Zaproś do rozmowy z Tobą
Wysłuchaj mych wyżaleń
Rozterek problemów
Ach Panie
Takim nieudacznikiem jestem
Tylko ty możesz sprawić
Że na mojej twarzy pojawi się uśmiech
Tylko ty możesz
Prowadzić mnie prostymi ścieżkami
Tylko dzięki Tobie
Mogę powiedzieć
Nie chce grzeszyć więcej
Panie daj siłę
Abym mogła
być z Tobą
W oderwaniu od zła
Aby każdy zauważył że
Jestem Twym umiłowanym
I bardzo kochanym dzieckiem


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
fiona:)
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: olkusz

PostWysłany: Śro 10:20, 05 Kwi 2006    Temat postu:

Jeżeli macie ochote to odpowiedzcie na te pytanka:
Kim jest dla was Bóg??
Jak przejawia sie wasza wiara??
Jaki jest cel naszej wiary???
Jak najlepiej przygotowac sie do spowiedzi???


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
szukająca87
Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lędziny

PostWysłany: Sob 12:42, 03 Cze 2006    Temat postu:

Wierzę... że skończył się czas rezerwowego. Muszę wydostać się z mojej skorupy. Muszę się stać bohaterem przygody mojego życia. Oczekuje mnie świat: odczuwa moją potrzebę.

Wierzę... że pochłanianie pizzy i benzyny to jeszcze nie wszystko.

Wierzę... że traktowanie ojca jako portfela, a matki jako służącej nie jest uczciwe.

Wierzę... że najszczęśliwszym ze szczęśliwych jest ktoś kto potrafi czynić innych szczęśliwymi.

Wierzę... że jeżeli ktoś potrafi marzyć jedynie w samotności, to jego marzenie jest tylko snem; jeśli takie same marzenia ma wiele osób, to jest to początek czegoś prawdziwie nowego. Pragnę związać się z ludźmi, którzy mnie do czegoś pociągają.

Wierzę... że nie istnieje nic piękniejszego, nic głębszego, nic wznioślejszego, nic bardziej doskonałego i spełnionego od Chrystusa!

Wierzę... że nie ma nic gorszego od bycia dobrym w połowie, od wypowiadania w połowie jakiejś prawdy, od robienia czegoś do połowy. Życie to angażowanie się na całość.

Wierzę... że nieuczciwym jest zrzucanie winy na innych: na złą gwiazdę, na rodziców, na szkołę. Bo przecież tak naprawdę to jedynie ja mogę odpowiadać za moje życie.

Wierzę... że żyć, to znaczy odpowiadać: to walczyć o coś wielkiego.

Wierzę... że żyć, to znaczy chwytać się takich rękojmi jak: Pokój, Radość, Sprawiedliwość, Miłość.

Wszystko to są ideały, w które wierzę, ideały, które pragnę, aby były respektowane.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zakochany_Skarbuś
Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Chorzów

PostWysłany: Nie 20:41, 04 Cze 2006    Temat postu: Wierzę...

"...Potykam się na swojej drodze... często upadam... Czasem chciałoby się tak zostać... poużalać nad sobą... ponarzekać na to, że życie ciężkie... Patrzę na krzyż i milknę. Bo cóż powiedzieć można ? Wspierając się o krzyż, dźwigam się z prochu ziemi. I znowu rozpoczynam wędrówkę. Cel Mojej Drogi już jest blisko..."

Wierzę...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zgromadzenie Córek Bożej Miłości Strona Główna -> wierzę... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin